Czytanie zbliżyło dzieci, młodzież i dorosłych

Za nami XVI  Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XVI OTCD). Największe doroczne święto kampanii czytania obchodzone było  dniach 3 – 10 czerwca, pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”.

Noc bibliotek, film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”, piknik rodzinny, konkurs plastyczny "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato", spotkania z pisarzami, pasowanie na czytelników, głośne czytanie dla przedszkolaków, zabawy z aplikacją na tablety Colour Alive to wybrane atrakcje jakie czekały na dzieci, młodzież i dorosłych którzy odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie w tygodniu głośnego czytania.

W Skołyszynie obchody tego święta rozpoczęła 2 czerwca NOC BIBLIOTEK  . Ten wyjątkowy czas był okazją do licznych zabaw i warsztatów. Najmłodsi wzięli udział w zajęciach sprawnościowych, grach pamięciowych, zabawach z książką i ich bohaterami. Uczestnicy spotkania  poczuli się jak w prawdziwym kinie oglądając  film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Starsi natomiast do późnych godzin nocnych zmagali się z szyciem rękawic kucharskich.

4 czerwca, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom podczas pikniku rodzinnego zorganizowano konkurs plastyczny „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. W specjalnie wyznaczonym miejscu dzieci rysowały swoich ulubionych bohaterów książkowych. Nagrodzono i wyróżniono 28 osób.

W ramach OTCD zorganizowano dwa spotkania autorskie.  Dzieci, które wzięły udział w spotkaniu autorskim z Roksana Jędrzejewską-Wróbel dowiedziały się między innymi jak radzić sobie z emocjami, uwolnić się od różnych lęków oraz  dlaczego warto czytać książki. Podczas drugiego spotkania Grzegorz Kasdepke (6 czerwca)zachęcał młodych czytelników z Jabłonicy, Lisowa, Bączala Dolnego, Święcan i Skołyszyna do przeczytania swoich romansów, kryminałów i horrorów.

8 czerwca drugoklasiści z ZSP w Skołyszynie zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki publicznej. Każdy nowy czytelnik otrzymał w prezencie do domowej biblioteczki książkę.

Głośno czytano również najmłodszym przedszkolakom. Wspaniałą, kreatywną zabawą dla 3 - latków  które odwiedziły bibliotekę 5 czerwca okazały się klocki PlayMais, z których wyczarowały swoje ulubione zwierzątka.

Jedną z najważniejszych imprez w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom było spotkanie "Gmina Skołyszyn czyta dzieciom". 7 czerwca Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zaprosił przedszkolaki z gminy Skołyszyn na wspólne czytanie i zabawy. Wspólne czytanie "Lokomotywy" rozpoczęła Sekretarz Gminy Skołyszyn - Janina Byczek oraz Dyrektor GOKiCz  - Marta Gąsiorowska. Do głośnego czytania wiersza Julian Tuwima włączyły się również  nauczycielki z terenu gminy Skołyszyn, bibliotekarki z GOKiCz oraz Krzysztof Słowik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie. Nie zabrakło  atrakcji takich jak  ozdabianie bajkowych domków, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach oraz oglądanie strażackiego wozu. Niewątpliwie najwięcej radości sprawiły dzieciom prezenty - bajkowe baloniki.

Głośno czytano również podczas piątkowych, cotygodniowych zajęć w bibliotece. podczas zajęć dużym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja na tablety Colour Alive gdzie uczestnicy zajęć mieli okazję "ożywić" swoich ulubionych bohaterów bajkowych.

Imprezy w ramach OTCD odbywały się również w Filii biblioteki w Harklowej i w Święcanach, gdzie zorganizowano zajęcia dla uczniów i przedszkolaków. W Święcanach dużym zainteresowaniem cieszyło się rodzinne spotkanie przy książeczce i zabawie, w którym uczestniczyły dzieci ze swoimi rodzicami. Po rodzinnym czytaniu był czas na kręcenie dmuchanych piesków z baloników, wspólna zabawę z klockami PlayMais oraz słodki poczęstunek.

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” ma na celu zachęcić dorosłych – rodziców, wychowawców, nauczycieli i opiekunów do codziennego czytania dzieciom. Według licznych badań głośne czytanie dzieciom to najbardziej skuteczna i przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji!

Wszystkim zaproszonym gościom oraz miłośnikom, sympatykom GOKiCz  serdecznie dziękujemy  za udział w obchodach już XVI Tygodnia Czytania Dzieciom.

 

GOKiCz Skołyszyn

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ZGDW ARKA-vet


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi