Plebiscyt REGIObohater z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Postać ks. Stanisława Kołodzieja - Sługi Bożego Kościoła katolickiego, męczennika okresu II wojny światowej i patrioty wielce zatroskanego o sprawy ojczyzny - związanego z Ziemią Jasielską została nominowana na patrona pociągu, jako jedna z sześciu osób na terenie województwa podkarpackiego w plebiscycie REGIObohater z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Efektem finalnym akcji będzie wyłonienie 16 patronów (po jednym w danym województwie) dla regionalnych pociągów POLREGIO.

 

Więcej informacji wraz z możliwością głosowania do odszukania na stronie:
https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/regio-bohater/

 

ks. Stanisław Kołodziej

Kapłan rzymskokatolicki, pochodził z Bączala Górnego (pow. jasielski). Posługę kapłańską pełnił kolejno w: Domaradzu, Białobrzegach, Zręcinie, Leżajsku, Tuligłowach i Przeworsku. W 1941 roku został proboszczem w Kobylanach koło Dukli, gdzie wykazał się nie tylko aktywnością duszpasterską, ale i wielkim patriotyzmem.

Udzielał schronienia partyzantom, pomagał polskim oficerom przekraczać granicę z Węgrami i prowadził nasłuch radiowy. Aresztowany na skutek donosu, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie do KL Dachau. Jego śmierć w grudniu 1942 roku była skutkiem pseudomedycznych eksperymentów.

wiadomość dodana przez: J. Furmankiewicz

Skołyszyn

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Zapisz się już dziś! Badź na bieżąco!
Regulamin newslettera »
BIP Skołyszyn Magiczna Siepietnica OSP Skołyszyn LGD Liwocz LKS Skołyszyn projekt ePUAP System Informacji Przestrzennej Karta Dużej Rodziny GOKiCz Platforma zakupowa OSP Swiecany Atlas Mikroporady KDR WOJ ARKA-vet portal solecki Baczal


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja mająca na celu wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Skołyszyn i najbliższej okolicy poprzez udostępnienie informacji za pomocą strony internetowej i filmu promującego walory turystyczne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi