Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program „Moje Ciepło”.  Beneficjantami będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele nowych jednorodzinnych domów. Przez nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.  Program dopuszcza także dofinansowanie budynków jednorodzinnych, dla których złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie domu jednak nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Dofinansowanie dotyczy powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domu lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wsparcie finansowe z NFOŚiGW jest udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł, w zależności od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  może wynosić maksymalnie 63 kWh/(m2 × rok) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh/(m2 × rok) dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”.

Wnioski można składać za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie Funduszu: https://gwd.nfosigw.gov.pl/ do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

moje ciepło