Szkoła Podstawowa w Skołyszynie po raz pierwszy wzięła udział w zbiórce zniczy na cmentarze we Lwowie.
To akcja, którą zajmuje się Drużyna Harcerska Lisy w Jaśle. W ten sposób oddaliśmy hołd pamięci poległych w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym oraz twórców polskiej kultury i zasłużonych Polaków oraz obrońców Lwowa.
Dzięki przeprowadzonej akcji w szkole w Skołyszynie udało się zebrać 200 zniczy. Światełko Pamięci wysłane ze Skołyszyna zapłonie między innymi na Cmentarzu Łyczakowskim , Janowskim oraz Orląt Lwowskich.
Warto wspomnieć, że Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.
Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.
SP Skołyszyn

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie w związku z koniecznością wykonywania corocznych zabiegów odchwaszczających, informuje o planowanych opryskach terenu wzdłuż linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło-Skołyszyn-Biecz.
Oprysk wykonany zostanie w dniach 5-16.05.2025 r. przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych zabieg zostanie wykonany w najbliższym sprzyjającym terminie. Oprysk jest wykonany jednokrotnie z pojazdu szynowego na szerokość ok. 2 m dla strony prawej i lewej od osi toru.
W związku z tym ostrzegamy przed wstępem na teren kolejowy oraz wypasem zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie torów w okresie karencji zastosowanego środka.
UWAGA! 2 maja - Urząd Gminy nieczynny!
Informujemy, że w dniu 2 maja br. (piątek) Urząd Gminy Skołyszyn będzie nieczynny.
Prosimy o uwzględnienie tego w swoich planach i zapraszamy do załatwienia spraw urzędowych w innych dniach.
Dziękujemy za wyrozumiałość i życzymy udanego długiego weekendu!
Czytaj więcejLink do rejestracji: //events.teams.microsoft.com/event/ed72d02d-0cdf-4e28-af0c-23c3d0bde431@85c1081a-d0ab-45aa-86a6-787ffcfd9b4e">https://events.teams.microsoft.com/event/ed72d02d-0cdf-4e28-af0c-23c3d0bde431@85c1081a-d0ab-45aa-86a6-787ffcfd9b4e
Czytaj więcejGminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Skołyszynie informuje mieszkańców korzystających z wodociągu wsi Przysieki, rejon: Wieś, Tłoki, że w dniu 23 kwietnia 2025 r. (środa) w godzinach od 9.00 do 11.30 wystąpi przerwa w dostawie wody ze względu na prowadzone prace przy usunięciu awarii na sieci.
Prosi się odbiorców o zgromadzenie wody do celów spożywczych na czas braku wody.
Ruszyły konsultacje społeczne Strategii ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło
Od dzisiaj (16 kwietnia) do 8 maja mieszkańcy mają możliwość wyrażenia swojego zdania w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. To doskonała okazja, by aktywnie włączyć się w proces planowania przyszłości naszego regionu.
Czym jest Strategia ZIT MOF Jasło?
Strategia ZIT MOF Jasło to kluczowy dokument operacyjny, mający na celu koordynację działań jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład miejskiego obszaru funkcjonalnego.
MOF JASŁO tworzą: Miasto Jasło, Gmina Jasło, Gmina Dębowiec, Gmina Kołaczyce, Gmina Skołyszyn oraz Gmina Tarnowiec.
Dokument ten zakłada realizację zintegrowanych projektów oddziałujących na cały obszar, które mają przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, wzmocnienia konkurencyjności regionu oraz przeciwdziałania zidentyfikowanym wyzwaniom społecznym, gospodarczym i środowiskowym.
Szczegóły pod linkiem poniżej.
Czytaj więcejKasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podczas wakacji letnich organizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników.
Z turnusów mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2010-2018, których przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów prawnych podlega ubezpieczeniu w KRUS, bądź dziecko uprawnione jest do renty rodzinnej. Pierwszeństwo w skierowaniu
na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z zastrzeżeniem, że są zdolne do samoobsługi.
Aby skorzystać z turnusu należy złożyć w Placówce Terenowej KRUS w Jaśle, wypełniony przez lekarza POZ bądź lekarza specjalistę Wniosek o rehabilitację leczniczą/Turnus regeneracyjny wraz z formularzami:
- Informacja o stanie zdrowia dziecka,
- Informacje podawane w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą,
- Oświadczenie rodzica/opiekuna dotyczące zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz
w drodze powrotnej.
Skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny następuje po pozytywnej kwalifikacji wniosku dokonanej przez regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS.
21 dniowe turnusy rehabilitacyjne organizowane są dla dzieci z chorobami układu oddechowego w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju w terminie od 06.08 do 26.08.2025 r. oraz z chorobami układu ruchu i wadami postawy
w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu Zdroju w terminie od 20.07 do 09.08.2025 r.
Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom całodobową opiekę medyczną i indywidualny program rehabilitacyjny, całodzienne wyżywienie, zakwaterowanie oraz opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
Dzieci uczestniczące w turnusach rehabilitacyjnych ubezpieczone są od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie obejmuje pobyt dzieci na turnusie wraz
z dojazdem do Centrum Rehabilitacji Rolników w dniu rozpoczęcia turnusu
i z podróżą powrotną, w dniu zakończenia turnusu.
Termin składania wniosków upływa 30.05.2025 r.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 13 443 54 17, 13 443 54 19 lub 13 443 71 43.
Opracowanie;
Samodzielny Referat Prewencji,
Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego
Placówka Terenowa KRUS w Jaśle
Źródło: Informacja C/KRUS
(UWAGA! druki dostępne są w Placówce Terenowej KRUS w Jaśle oraz na stronie internetowej www.gov.pl/krus)
Rzeka Ropa
Rzeka Ropa stanowi lewobrzerzny dopływ Wisłoki o długości blisko 80 km. Swoje źródła posiada na stokach Jaworzynki w Beskidzie Niskim. Powierzchnia jej dorzecza stanowi obszar ponad 971 km kwadratowych, a do jej głównych dopływów należą Sękówka, Libuszanka, Olszynka i Bednarka. Biegnąc malowniczymi terenami Beskidu Niskiego, a następnie Obniżenia Gorlickiego uchodzi do Wisłoki w Jaśle. Po drodze mija wiele miejscowości, z których największymi są Gorlice i Biecz. W jej górnym biegu usytuowany jest zbiornik zaporowy Klimkówka.
Rzeka ta posiada typowo podgórski charakter i nawet na odcinku nizinnym posiada fragmenty typowe dla wód górskich. Przciętna głębokość rzeki waha się od ok. 80 cm do nawet 2 m. Wody rzeki obecnie zaliczane są do stosunkowo czystych co sprzyja rozwojowi ryb reofilnych.
Rzeka Olszynka
Rzeka Olszynka rozpoczyna swój bieg na górze Brzance w Jodłówce Tuchowskiej, 534 m n.p.m. Płynąc Kotliną Olszynki, po osiągnięciu 24 kilometra oddaje swe wody do rzeki Ropy w miejscowości Siepietnica, po jej lewej stronie.
Rzeka ta to typowy górski potok, biegnący na przemian wśród pól, łąk i lasów, czasem tylko przepływając przez niewielkie miejscowości. Jedynie w końcowym swym fragmencie staje się niewielką rzeczką nizinną. Niestety naturalny charakter tej niegdyś przepięknej rzeczki, został w ciągu ostatnich kilkunastu lat, dość mocno naruszony przez meliorantów. Obecnie rzeka osiąga przeciętnie od ok. 0,5 m do 1.5 m głębokości. Wody zaliczane są do III, a miejscami do II klasy czystości wód.
Potok Młynówka
Potok Młynówka stanowi lewobrzeżny dopływ rzeki Ropy. Rozpoczyna swój bieg w Bączalu Górnym. Wypływa spod szczytu wzgórza Jodłowiec (380 m n.p.m.). Płynie przez Bączal Dolny oraz Opacie wijąc sie wśród malowniczych wzgórz i obszarów leśnych, a nastepnie przez Trzcinicę, gdzie w końcowym odcinku biegu ostro meandruje i po osiagnięciu ponad 12 km wpływa do Ropy.
Jest to typowo podgórki potok, którego zlewnia niemal w całości znajduje się na terenie Pogórza Ciężkowickiego. Mikroregion Młynówki ma stosunkowo jednolity charakter. Tworzy go długa na blisko 10 km dolina. Tylko króki odcinek znajduje sie na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Najlepiej zachowany fragment biegu potoku objety jest ochroną w ramach programu Natura 2000 - "Łąki nad Młynówką". Jest to ciek wodny IV rzędu.
Łowisko specjalne Siepietnica - Wróblowa - Ujazd
Zasady korzystania z łowiska:
1. podstawą do wędkowania na zbiornikach jest posiadanie karty wędkarskiej,
2. wykupienie opłaty okręgowej,
3. wykupienie aktualnego zezwolenia rocznego lub opłaty dobowej.
Żródło: http://www.pzw.org.pl
Czytaj więcej