Szkoła Podstawowa w Skołyszynie po raz pierwszy wzięła udział w zbiórce zniczy na cmentarze we Lwowie.
To akcja, którą zajmuje się Drużyna Harcerska Lisy w Jaśle. W ten sposób oddaliśmy hołd pamięci poległych w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym oraz twórców polskiej kultury i zasłużonych Polaków oraz obrońców Lwowa.
Dzięki przeprowadzonej akcji w szkole w Skołyszynie udało się zebrać 200 zniczy. Światełko Pamięci wysłane ze Skołyszyna zapłonie między innymi na Cmentarzu Łyczakowskim , Janowskim oraz Orląt Lwowskich.
Warto wspomnieć, że Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.
Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.
SP Skołyszyn

19 lutego 2021 roku, po raz drugi w historii obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej.Święto to zostało poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców oraz ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika – jednego z najwybitniejszych polskich naukowców.
Ustanawiając święto – jego twórcy, wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazali również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
Teoria heliocentryczna, lampa naftowa skonstruowana nieopodal Gminy Skołyszyn czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.
Podaje się do publicznej wiadomości, że w Urzędzie Gminy Skołyszyn znajduje się wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w drodze bezprzetargowej:
- 538/1 o pow. 0,3413 ha, (pow. dzierżawy – 80 m2) na terenie wsi Harklowa,
- 538/1 o pow. 0,3413 ha, (pow. dzierżawy – 100 m2) na terenie wsi Harklowa,
- 1670/21 o pow. 1,3775 ha, na terenie wsi Harklowa,
- 238/24 o pow. 0,1522 ha, 244/13 o pow. 2,0925 ha, 290/3 o pow. 0,2363 ha i 291/3 o pow. 0,0796 ha, na terenie wsi Siepietnica,
- 484/3 o pow. 0,3884 ha, (powierzchnia dzierżawy – 50 m2) na terenie wsi Skołyszyn.
Wykaz ten wywieszony jest na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Skołyszyn, a ponadto można się z nim zapoznać w pok. Nr 22 tut. Urzędu w okresie od dnia 15 lutego 2021 r. do dnia 8 marca 2021 r., a także na stronie internetowej Gminy Skołyszyn i w Biuletynie Informacji Publicznej https://skolyszyn.ssdip.bip.gov.pl/ Gminy Skołyszyn.
Możliwe jest również uzyskanie informacji telefonicznej pod numerem telefonu: (13) 449 –17 – 31.
ZARZĄDZENIA (od Nr 33 do Nr 38) - ZOBACZ
Czytaj więcej„Kości i stawy to też rolnika sprawy” – to hasło kolejnej z licznych kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kontynuowanej w 2021 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny chorób i urazów układu mięśniowo-szkieletowego, które poza dolegliwościami zwiększają ryzyko wypadku przy pracy rolniczej.
Choroby układu ruchu stanowią poważny problem społeczno-ekonomiczny, a ich powszechne występowanie sprawia, że są zaliczane do chorób społecznych. Bóle mięśni, stawów i kości są wynikiem zaburzeń mięśniowo-szkieletowych obejmujących szeroki zakres problemów zdrowotnych. Najczęściej dotyczą: pleców (odcinek lędźwiowy kręgosłupa), szyi (odcinek szyjny kręgosłupa), ramion oraz kończyn górnych i dolnych. Wynikają zwykle z chronicznego przeciążenia organizmu, a w szczególności kręgosłupa i prowadzą do powstawania mikrourazów oraz przyspieszenia zmian zwyrodnieniowych.
Rolnicy, ze względu na charakter wykonywanej pracy, są szczególnie narażeni na występowanie chorób układu ruchu. Kasa rokrocznie odnotowuje kilka, a czasem kilkanaście typów chorób zawodowych, dotyczących obwodowego układu nerwowego oraz układu ruch, wywołanych sposobem wykonywania pracy. Mimo zwiększonej w ostatnich latach mechanizacji, a nawet automatyzacji prac w tym sektorze produkcji, która umożliwiła wyeliminowanie wielu uciążliwych prac ręcznych, rolnicy wciąż narażeni są na nadmierny wysiłek fizyczny, który prowadzi do zmian chorobowych. Zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu są: ciężka praca fizyczna, pozostawanie przez długi czas w nienaturalnej pozycji (długotrwałe zginanie, skręcanie tułowia, klęczenie, kucanie, itp.), przenoszenie ciężkich przedmiotów i ładunków, wibracje podczas transportu, oddziaływanie maszyn, powtarzalna i monotonna praca, a także zmienne warunki pogodowe (zimno, wilgoć). Przyczynami problemów zdrowotnych kręgosłupa mogą być również nagłe, gwałtowne ruchy wykonywane przez człowieka, szarpnięcie przez zwierzę, a także przewlekły stres, który powoduje napięcie mięśni. Kolejnym powodemjest niedostosowywanie wykonywanych prac d o możliwości i stanu zdrowia rolnika. Stan chorobowy narządów ruchu objawia się między innymi drętwieniem kończyn, ograniczeniem swobody ruchu i różnego rodzaju bólami.
Ważne!
Nasilenie dolegliwości bólowych może prowadzić do okresowej lub trwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie, a nawet być przyczyną wypadku przy pracy rolniczej!
Aby zapobiec chorobom układu ruchu, należy:
• Stosować właściwą technikę podnoszenia i przenoszenia wg zasady: podnoś ładunki oburącz, jak najbliżej ciała, na zgiętych kolanach, z wyprostowanymi plecami (tułowiem), unikając obciążenia jednostronnego;
• Organizować ergonomiczne stanowisko pracy przez właściwy dobór narzędzi pracy na stanowisku oraz ich rozmieszczenie w sposób łatwo dostępny, co znacznie ułatwi pracę i pozwoli zredukować do minimum konieczność wykonywania czynności takich jak: skręty i zginanie tułowia, zginanie nadgarstków, unoszenie rąk ponad głowę, łokci ponad obręcz barków;
• Ograniczyć do minimum ręczne prace transportowe, korzystać z narzędzi pomocniczych (wózków, taczek, krążków linowych, transporterów itp.), dzielić ładunki na mniejsze części, korzystać z pomocy drugiej osoby przy przenoszeniu ładunków o większej masie. Przestrzegać norm podnoszenia i przenoszenia ładunków: praca stała – 12 kg kobiety, 20 kg mężczyźni; praca dorywcza: kobiety – 20 kg, mężczyźni – 50 kg;
• Stosować przerwy w pracy w celu odciążenia mięśni przez odpoczynek lub zmianę rodzaju wykonywanej pracy (praca urozmaicona);
• Dostosować tempo pracy do swoich możliwości i predyspozycji;
• Kontrolować stan zdrowia – przynajmniej raz w roku udać się do lekarza pierwszego kontaktu, zadbać o systematyczną aktywność ruchową;
• Unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z dużymi osobnikami;
• Zapobiegać urazom układu ruchu – stosować zawsze czyste obuwie, dostosowane do wykonywanej pracy, usztywniające staw skokowy z podeszwą antypoślizgową. Korzystać z bezpiecznych drabin przy pracach na wysokości, stosować zabezpieczenia przed upadkiem (szelki bezpieczeństwa z linką – przy pracach na wysokości powyżej 2m); przy wchodzeniu i schodzeniu z ciągników, maszyn i przyczep korzystać z drabinek, podestów, uchwytów zamontowanych fabrycznie).
Pamiętaj!
„Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Eliminując zagrożenia zyskujemy zdrowie, a przede wszystkim bezpieczne miejsce do pracy i życia.
Placówka Terenowa KRUS w Jaśle
Źródło:
www.krus.gov.pl
W dniu 9 lutego Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Skołyszynie będzie nieczynny. Przepraszamy za utrudnienia.
Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Zarządy Oddziałów Związku przy współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Organizatorem eliminacji powiatowych jest Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Jaśle oraz Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Patronat honorowy objął Starosta Jasielski Pan Adam Pawluś. Do etapu powiatowego wpłynęło 39 prac z powiatu jasielskiego, prace oceniono w dniu 29.01.2021 r.
Komisja w składzie:
1. Stanisław Świech – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP
2. Mł. bryg. mgr inż. Piotr Śmietana - Komendant Powiatowy PSP w Jaśle
3. Bryg. mgr Sławomir Madejczyk – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Kwatermistrzowskiego PSP w Jaśle
4. Marta Gąsiorowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie
5. Władysława Kołodziej – Instruktor plastyki GOKiCz w Skołyszynie
postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
II grupa – szkoły podstawowe klasy I-IV
M-ce I Karol Bilski – kl. IV SP w Osieku Jasielskim, Gmina Osiek Jasielski
Kornelia Trzeciak – kl. III SP w Zarzeczu, Gmina Dębowiec
II Filip Puc – kl. I SP w Osieku Jasielskim
III Paulina Pykosz – kl. IV Zespół Szkół w Woli Dębowieckiej, Gmina Dębowiec
Wyróżnienia:
1. Bartosz Krupa – kl. II SP w Osieku Jasielskim
2. Szymon Świątek – kl. IV SP w Osieku Jasielskim
3. Oliwia Bal – kl. IV SP w Osieku Jasielskim
4. Radosław Gumienny – kl. I SP w Osieku Jasielskim
5. Julia Kisiel – kl. IV SP w Osieku Jasielskim
6. Ilona Nowak – kl. IV Zespól Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
7. Patryk Jędryczka – kl. III SP w Osieku Jasielskim
8. Tomasz Jaracz – kl. IV SP w Woli Dębowieckiej
9. Sandra Pykosz – kl. IV SP w Woli Dębowieckiej
10. Nina Kozek – kl. IV SP w Woli Dębowieckiej
11. Filip Piwowar – kl. IV SP w Woli Dębowieckiej
12. Jakub Ciężabka – kl. I Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
13. Szymon Matyga – kl. III SP w Woli Dębowieckiej
III grupa – szkoły podstawowe klasy V-VIII:
M-ce I Karolina Wygonik – kl. VII Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
Jakub Barański – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
II Julia Mastej – kl. VI SP w Zarzeczu
Wiktoria Kulig – kl. V SP w Woli Dębowieckiej
III Emilia Trzeciak – kl. VI SP w Zarzeczu
Wyróżnienia:
1. Magdalena Bal – kl. V SP w Woli Dębowieckiej
2. Dawid Wolski – kl. V SP w Woli Dębowieckiej
3. Maciej Pitrus – kl. V SP w Woli Dębowieckiej
4. Julia Dąbrowska – kl. VI SP w Zarzeczu
5. Emilia Kicilińska – kl. VII SP w Woli Dębowieckiej
6. Julia Zagórska – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
7. Martyna Gradowicz – kl. VII SP w Osieku Jasielskim
8. Lena Kozek – kl. VI SP w Woli Dębowieckiej
9. Martina Doktor – kl. VII Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
10. Mateusz Zagórski – kl. VII Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
11. Aleksandra Dubiel – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
12. Nikola Ciekielska – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
13. Gracjan Brągiel – kl. VI SP w Osieku Jasielskim
14. Julia Świątek – kl. VI SP w Osieku Jasielskim
15. Mateusz Wygonik – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
16. Karolina Tarnowska – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
17. Karol Jurasik – kl. VI Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim
Nagrodzone prace – miejsca I, II i III w w/w kategoriach zostaną przesłane na eliminacje wojewódzkie.
Więcej zdjęć na: http://gokicz.skolyszyn.pl/artykul/766/eliminacje_powiatowe_ogolnopolskiego_strazackiego_konkursu_plastycznego
Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zaprasza uczniów szkół podstawowych klas od IV - VIII powiatu jasielskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu grafiki komputerowej. Celem konkursu jest; doskonalenie umiejętności plastycznych i wyrobienie wyobraźni artystycznej, wyćwiczenie sprawnego posługiwania się nowoczesną techniką informatyczną, stworzenie uczniom możliwości współzawodnictwa oraz prezentacji informatycznych dokonań. Temat tegorocznej edycji konkursu to „Moje ulubione zwierzę”. Prace konkursowe można nadsyłać do dnia 15.03.2021 r.
Regulamin oraz załączniki do pobrania na stronie internetowej GOKiCz w Skołyszynie: http://gokicz.skolyszyn.pl.
Czytaj więcej