„Healthy Bodies! Healthy Minds”(Zdrowe Ciała! Zdrowe Umysły!) –taki był temat 1. etapu projektu Erasmus +, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołyszynie w dniach 09.12 -13.12.2019r. w Turcji w Karaman. W spotkaniu uczestniczyła  również młodzież z Rumunii, Grecji, Włoch, Hiszpanii i Turcji.

W pierwszym dniu uroczystego otwarcia ceremonii dokonał dyrektor Szkoły Lisesi. Serdecznie powitał on wszystkich gości i życzył wielu miłych wrażeń z pobytu w Karaman.

Następnie uczniowie z każdego kraju dokonali multimedialnej prezentacji o swoim kraju i swojej szkole. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz ze Skołyszyna, gdyż ukazał on bogatą ofertę zajęć dydaktycznych, kółek zainteresowań i innych dodatkowych działań uczniów i ich opiekunów. Wszystko udokumentowane było interesującymi zdjęciami, filmikami i poprawnym opisem słownym uczniów w języku angielskim.

Po południu uczniowie wraz z opiekunami  zwiedzili Karaman. W szkole artystycznej wykonali tradycyjną techniką wielobarwną pracę plastyczną .

Kolejnego dnia  uczestnicy projektu udali  do miasta Konya na zajęcia z psychologii na Karatay Uniniversity. Wykład dotyczył wielu aspektów zdrowia psychicznego.

W Konya młodzież  była w motylarnii  z rożnymi gatunkami pięknych motyli. Później zwiedziła Mevlana Museum, w którym znajdowały się grobowce znanych sułtanów. Uczestniczyła także w pokazie niezwykłego, tradycyjnego tańca Sema.

W środę uczestniczyliśmy w ciekawych  zajęciach z Yogi, mających kształtować nasze ciała i umysły. Po południu odbyła się wycieczka do niezwykłego miejsca - Taskale, w którym znajduje się ogromna ściana skalna z wydrążonymi w niej pomieszczeniami. W tej maleńkiej wsi mieszkańcy żyją i pracują z pomocą osiołków.

Wieczorem wszyscy bawili się wspaniale  na integracyjnej  dyskotece w Kent Hotel.

W kolejnym dniu cała grupa udała się do Kapadocji - urzekającej  krainy  o księżycowym krajobrazie, z podziemnymi  miastami, kościołami wykutymi   w  wulkanicznych  skałach oraz niezwykłych górach w kształcie stożków.

Piątek był ostatnim dniem pobytu w Karaman. Wszyscy uczestnicy projektu  w międzynarodowych grupach wypełniali kwestionariusze na temat: Spiritual Health and  its importance  to school success. Później odbyła się ceremonia zamknięcia zjazdu.

Wyjazd do Turcji był wspaniałą, wymarzoną przygodą. Uczniowie poznali zwyczaje, tradycje Turcji, jej niezwykłe miejsca. Posmakowali też tradycyjnych potraw. Nawiązali również kontakty z rówieśnikami z różnych krajów Europy.

SP Skołyszyn

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
Previous Next Play Pause