Co można zrobić, aby na naszej planecie żyło się zdrowo, bezpiecznie i spokojnie? Jak oszczędzać energię na co dzień? Czy ja sam mogę mieć wpływ na dobro całego globu...? Na te pytania odpowiedzi szukali uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołyszynie, którzy 7 października świętowali Dzień Oszczędzania Energii.

Warto wspomnieć, że obchody Energy Efficiency Day były zorganizowane w ramach projektu Erasmus+, w którym szkoła w Skołyszynie bierze udział razem z 5 szkołami partnerskimi: z Rumunii, Turcji, Grecji, Hiszpanii i Portugalii. W ramach tego wydarzenia w każdej z placówek zaplanowano różne ekologiczne przedsięwzięcia.

Szkoła w Skołyszynie rozpoczęła działania już tydzień wcześniej i zorganizowała ekologiczną kampanię informacyjną. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na Eko-plakat w 2 kategoriach. Młodsi uczniowie zajęli się tematem Sposoby oszczędzania energii. Starsi mieli poważniejsze zagadnienie: Źródła energii odnawialnej. Klasy prezentowały swoje prace na drzwiach swoich sal lekcyjnych, a jury wybrało dwie najlepsze, których autorzy wyjadą w nagrodę do Magurskiego Parku Narodowego.

Następnie nadeszło szkolne wydarzenie… Najważniejszym zadaniem dla wszystkich w tym dniu było przybycie do szkoły pieszo lub rowerem. Powołano również Policję ekologiczną, która sprawdzała, jakim środkiem transportu docierali do szkoły zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Niezwykłym widokiem był szkolny parking, który o godz. 8.00 wypełnił się rowerami. Jeden z nich należał również do pana dyrektora.

Był to także dzień bez telefonu. Policja ekologiczna wręczała czerwone kartki za posiadanie wszelkich urządzeń elektronicznych, a kontakty w szkole zalepiła czerwoną taśmą ostrzegawczą. Ponadto, w różnych miejscach pojawiły się informacje Wyłącz mnie, Zakręć mnie, Urwij tylko jeden listek papieru do rąk…. Uczniowie ubrali się w naturalne kolory, a na drugie śniadanie przynieśli zdrowe przekąski i wodę. Szkolnymi korytarzami spacerowała Planeta Ziemia, która rozdawała wszystkim zielone gałązki życia. Wychowawcy zorganizowali swoim klasom 2-godzinne zajęcia w terenie pt: "Obcowanie z naturą". Klasy wybrały się do pobliskiego parku, lasu, nad rzekę, nad stawy i spędziły miło czas na zajęciach i rozmowach o życiu człowieka w zgodzie z naturą. Finałem Dnia Oszczędzania Energii była telekonferencja wszystkich 6 szkół partnerskich, podczas której uczniowie każdej z nich relacjonowali podjęte akcje i działania.

Warto podkreślić zaangażowanie Wójta Gminy Skołyszyn Pana Bogusława Kręcisza, który ufundował nagrodę oraz przez dwa dni brał udział w naszym szkolnym wydarzeniu.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
Previous Next Play Pause