W dniu 20 lipca br. Wójt Gminy Skołyszyn p. Bogusław Kręcisz odwiedził uczestników zajęć Klubu „Senior+” w Skołyszynie. Podczas wizyty poruszono, ważny dla każdego temat „zdrowia”. Wójt Gminy Skołyszyn zachęcał seniorów do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Poinformował, że obecnie w pełni zaszczepianych jest jedynie 29,5% mieszkańców gminy. Zaapelował: „Szczepmy się! Ja już to zrobiłem. Dzięki temu zadbamy o zdrowie swoje, swoich bliskich, swoich przyjaciół i znajomych oraz sąsiadów. Im więcej nas się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną. Wszyscy marzymy o normalności: o braku ograniczeń i zakazów, o swobodnych spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki szczepieniom szybciej wrócimy do życia sprzed pandemii.”

Każdy z uczestników zajęć w Klubie „Senior+” otrzymał zestaw materiałów dotyczących szczepień opracowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz opaskę odblaskową przypominającą o szczepieniu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Kolejnym poruszonym podczas spotkania tematem był problem polipragmazji tj. nadużywania i niewłaściwej ordynacji leków. Według danych naukowych problem ten może dotyczyć nawet 33% polskich seniorów. Aż 1/3 Polaków po 65 r.ż. przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie, a ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych. Zażywanie zbyt wielu medykamentów jednocześnie, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. W ramach akcji pt. „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” Gmina Skołyszyn otrzymała od Stowarzyszenia MANKO specjalne bloczki z karteczkami, gdzie pacjenci mogą zapisać informacje o aktualnie przyjmowanych lekarstwach i suplementach. Taki spis to ułatwienie dla lekarza. Wiedza o tym co pacjent przyjmuje w danym momencie, pozwoli na lepsze dobranie leków, pod kątem uniknięcia miedzy nimi niebezpiecznych interakcji oraz wystąpienia objawów niepożądanych.

Bloczki wraz z dozownikami na leki trafiły do uczestników zajęć Klubu „Senior+”. Do pozostałych seniorów trafią podczas wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Ilość pakietów ograniczona.

Inicjatorem kampanii „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” jest Stowarzyszenie MANKO, PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”. Inicjatywa posiada Patronat Honorowy Ministra Zdrowia, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podstawowe informacje nt. szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2: